Stavební spořitelny srovnaly parametry úročení. Které je to nejvýhodnější?
U stavebních spoření více než kde jinde platí, že akce se vyplatí. Největší cenový trhák bývá právě před koncem roku, kdy chtějí lidé využít státní podpory ještě za daný rok.
Kromě státní podpory, kvůli které je stavební spoření u Čechů stále v oblibě, se naspořené peníze mohou jinak vysokým úrokem úročit. Tedy aspoň tomu tak do nedávna bylo. Aktuálně (s platností od října) všechny stavební spořitelny na českém trhu sjednocují sazby úročení. Podle čeho tedy vybrat tu správnou stavební spořitelnu? A co může za snižování sazeb?
Snižování úrokových sazeb
Ač se to může zdát až příliš jednoduché, na vině je klesající trend trhu. Úrokové sazby na hypotékách jsou nízko, nikdo nezná predikci budoucích výnosů na investičních produktech a už vůbec se nedá věřit alternativním investicím. Úrokové sazby nesnižují pouze stavební spořitelny, ale i běžné účty, spořící účty nebo terminované vklady.
Základní parametry
O výhodnosti stavebního spoření tak budou rozhodovat dva základní parametry a to vstupní poplatky a vedení účtu. V první řadě nás bude zajímat vedení účtu, které se dle ceníku mění jen velmi zřídka na rozdíl od vstupních poplatků, na které bývají akce. Některé stavební spořitelny chtějí poplatky ročně, jiné čtvrtletně a dokonce najdeme i měsíčně strhávané. Pro porovnání budu všechna data udávat v ročním poplatku.
Poplatky za správu
Nejvyšší poplatek za správu má ČMSS (liška) a to 360 Kč. Druhou nejdražší je Raiffeisen stavební spořitelna s 328 Kč, s malým rozdílem pokračuje Buřinka s 325 Kč následována nově Moneta stavební spořitelnou (dříve Wüstenrot) s 324 Kč. Nejlépe na trhu v rámci poplatků za správu vychází Modrá pyramida. Rozdíly jsou zde opravdu zanedbatelné, proto bych podle tohoto kritéria nevybíral.
Vstupní poplatky
Mnohem důležitějším parametrem jsou vstupní poplatky. Dříve bylo moderní nastavovat vysoké cílové částky, čerpat úvěry ze stavebního spoření a tak hlavně díky výhodné provizi pro zprostředkovatele klienti přicházeli zbytečně o desítky tisíc. Dnes je situace odlišná. Při splněných určitých podmínek a využití sezónních akcí stavebních spořitelen můžete být vstupního poplatku ušetřeni někdy až do cílové částky 500 000 Kč. Jen málokdo však hlídá aktuální akce. Pokud tedy budete chtít ušetřit na vstupních poplatcích a založit si před koncem roku stavební spoření, určitě se neváhejte na mě obrátit. Společně vybereme tu nejlepší variantu!