Proč se zajímat o cenu povinného ručení?

Proč se zajímat o cenu povinného ručení?

Každý, kdo dnes vlastní automobil nebo motorku, musí mít ze zákona uzavřené povinné pojištění. Někdo jej bere pouze jako nutnost a jde tak po co nejnižší ceně, jiný si rád připlatí, aby měl kvalitně pojištěné vozidlo proti nenadálým událostem. Na cenu mají největší vliv objem, výkon motoru a počet měsíců, při kterých byla na člověka psána pojistka. Zde bývá častý omyl. Pojišťovnám je jedno, jak dlouho máte řidičský průkaz nebo jak dobře řídíte. Jestliže jste na sebe nikdy neměli napsanou pojistnou smlouvu, cena bude vždy vyšší než u dlouhodobého pojištěného. 

 

Povinné ručení a jeho průměrná cena?

 

Pokud bychom dali dohromady aktuální data cen povinných ručení na Vyškovsku, tak průměrné povinné ručení bez připojištění je 2363 Kč ročně. Do ceny jsou promítnuty pouze ceny povinného ručení bez připojištění a havarijního pojištění. Tato cena se každoročně zvyšuje přibližně o inflaci. Důvod je jednoduchý. Každá pojišťovna každý rok k výročí smlouvy zdražuje povinné ručení. Pokud je navýšení v řádech stokorun, klienti to většinou neřeší. To ovšem není to nejlepší řešení. I při zvýšení ceny o pár stovek někdy můžete výrazně ušetřit. Například mohou být akce na získání nových klientů nebo může vyjít zajímavý produkt za málo najetých kilometrů a vy můžete platit ještě méně, než o rok dříve. Úsporu, kterou u nových klientů pozoruji je standardně mezi 20-40% z ročního pojistného. 

 

Příklady

 

Pár příkladů za vše. V tomto týdnu mě oslovilo několik klientů ohledně přepočítání povinného ručení. Stáří smlouvy bylo v rozmezí 1-3 roky. Pouze u jednoho z klientů se stalo, že měl aktuálně nejvýhodnější cenu na trhu. Zbylých 7 ušetřilo v průměru 302,50 Kč. Někomu se to může zdát jako drobné, ale za 5-10 minut stráveného času to podle mě stojí za to.

 

V budoucnu se můžete těšit na srovnání cen připojištění k povinnému ručení a srovnání havarijních pojištění.