Poplatky v rámci hypotéky. Víte, jaké bude mít ta vaše?

Poplatky v rámci hypotéky. Víte, jaké bude mít ta vaše?

Stále častěji se u svých klientů, se kterými řeším hypotéku ve Vyškově, setkávám s neznalostí poplatků za zpracování hypotéky a její čerpání. Pokud si totiž vyberete nesprávnou instituci k vašemu účelu, můžete za poplatky utratit i několik desítek tisíc.

Jelikož vnitřních poplatků u hypoték je mnoho, tak se dnes podíváme pouze na tři z nich. Jsou to poplatky za zpracování úvěru, poplatky na čerpání a poplatky spojené s dohlídkami při výstavbě nebo rekonstrukci.

Zpracování hypotéky

I v dnešní době, kdy by si klienti mohli myslet, že při pořizování hypotéky nebudou mít žádné poplatky za zpracování, je mohou některé banky nemile překvapit. Tyto poplatky se pohybují v rozmezí 2900 Kč až 25 000 Kč. Poplatky se dají za určitých podmínek odpustit. Tou nejčastější podmínkou je sjednání životního pojištění, které je ve většině případů pro vás nevýhodné a vyplatí se tedy poplatek za zpracování zaplatit. Pozitivní zprávou je fakt, že tento poplatek má jen opravdu málo bank a většina si nic za zpracování neúčtuje.

Čerpání hypotéky na návrh na vklad

Tento poplatek se vždy skrývá v předsmluvní dokumentaci, kdy je započítáván do RPSN. Čerpání na návrh na vklad se využívá v případech, kdy s čerpáním hypotéky spěcháte a potřebujete peníze čerpat ihned po vložení zástavní smlouvy na katastr nemovitostí. U některých bank jej lze prominout, u jiných zcela chybí. Oproti poplatků za zpracování jej většina bank hojně využívá a pohybují se v řádu od 1000 Kč do 2000 Kč. Pokud však s provedením zapsání zástavního práva počkáte, můžete ušetřit.

Postupné čerpání hypotéky

Pokud vyřizujete hypotéku na koupi nebo refinancování, tento poplatek se vás zpravidla netýká. Poplatky za postupné čerpání se často vyskytují u účelů výstavby nebo rekonstrukce, kdy vám banka nepošle veškeré peníze na účet, ale posílá vám je postupně, podle stupně výstavby/rekonstrukce. První čerpání bývá vždy zdarma, každé další je už zpoplatněno. Tyto poplatky se pohybují v rozmezí 200 Kč až 1000 Kč za každé provedené čerpání. Pokud tedy stavíte nemovitost či rekonstruujete po malých částech, tento poplatek vás nepříjemně překvapí.

Dohlídky odhadce

Posledním velmi důležitým poplatkem jsou u výstaveb a rekonstrukcí dohlídky odhadce. Pokud čerpáte postupně (viz výše popsaný poplatek), tak kromě poplatků za čerpání platíte odhadci individuální částku za aktualizaci odhadu. Tady se částky opět pohybují v řádech tisíců korun. 

Suma sumárum pokud nechcete zbytečně bankám platit prostředky navíc, doporučuji vždy využít služeb kvalitního poradce, který s vámi namodeluje váš obchodní případ a pokusí se poplatky stlačit na minimální potřebné.