
Jak ukončit pojistnou smlouvu bez problémů?
Pokud si chcete dnes uzavřít pojistnou smlouvu, postačí k tomu pár vašich podpisů a je hotovo. Ukončit ji však může být komplikovanější. Důležité je vždy číst smluvní podmínky. Standardně při podpisu smlouvy obdržíte balík papírů s vědomím, že si doma vše prostudujete. Následně papíry založíte a k přečtení důležitých informací již nedojde. Po pár letech budete chtít smlouvu ukončit. To však nemusí být jednoduché, protože nemusíte vědět, jak se smlouva vypovídá.
Nejjednodušší způsob ukončení je po uplynutí pojistné doby. Pokud nemáte automatickou prolongaci nebo máte smlouvu uzavřenou na dobu určitou, po uběhnutí smluvené doby pojištění zaniká. Nejčastěji se s tímto způsobem ukončení potkáte u pojištění dětí, kde po dovršení určitého věku končí parametry dětského pojištění a je třeba uzavřít novou smlouvu. Výjimku tvoří smlouvy, ve kterých máte ujednáno převedení na nové parametry. U těchto smluv je třeba změnu parametrů hlídat, aby plnily vaše očekávání a nenastala situace, kdy si budete myslet, že jste kvalitně pojištěni, ale přitom budete jen vyhazovat peníze oknem. Stejným případem jsou i pojistné smlouvy, kde jsou některá rizika ponížena na kratší dobu. Můžete tak být nemile překvapeni v případě pojistné události.
Na ukončení smlouvy se můžete i dohodnout. Z praxe vás však upozorním, že dohoda musí být oboustranná a ve většině případů pojišťovna nebude souhlasit s předčasným ukončením smlouvy. Pojišťovna může ze zákona dohodu odmítnout, takže této možnosti využívá. Smlouvy jdou naštěstí vypovědět i jednostranně. O těchto možnostech si níže povíme.
Pokud si nejste pojistnou smlouvou jisti, máte možnost smlouvu podle zákona vypovědět do dvou měsíců od jejího uzavření. Stejně tak pokud nastane pojistná událost, máte od jejího oznámení tři měsíce na výpověď pojistné smlouvy. Tato situace neplatí u životního pojištění. Další možností je zánik pojišťovny. Jestliže pojišťovně bude odebráno oprávnění, máte jeden měsíc na výpověď smlouvy.
Podle zákona máte možnost jednostranně vypovědět smlouvu 6 týdnů před jejím výročí. Pokud tuto lhůtu nestihnete, může se vám lehce stát, že smlouvu budete muset zachovat ještě další pojistné období. Pojišťovna však nemá povinnost upozornit vás na blížící se výročí, proto je důležité si tento termín pohlídat. Nejčastěji se s těmito praktikami potkáte u pojištění majetku nebo u povinného ručení.
Co se týká systému doručování, je vždy dobré zjistit, jestli vaše pojišťovna přijímá výpovědi emailem či nikoliv. Pokud by email nestačil, je třeba buď osobně navštívit pojišťovnu, zde se připravte na dlouhé přemlouvání, nebo výpověď poslat doporučeně. Určitě nedoporučuji výpovědi posílat bez potvrzení, mohla by se totiž “zatoulat, či ztratit”.
Další možností, jak smlouvu ukončit, je nesouhlas s navýšením pojistného. Standardně se toto oznámení nových sazeb zasílá dva měsíce dopředu a vaše právo je do jednoho měsíce odstoupit od smlouvy. Ta poté zaniká uplynutím pojistného období, za které jste již zaplatili.
Poslední možností, která se ne vždy vyplatí, je smlouvu nechat “spadnout” pro neplacení. Pojistné jednoduše nezaplatíte a zhruba po dvou až třech měsících obdržíte dopis s výzvou k uhrazení této částky s termínem, ke kterému vám ukončí pojistnou smlouvu v případě jejího nedoplacení.
Nakonec vám opět zdůrazním, že je třeba vše dobře číst. Klidně si smlouvu vezměte domů, přečtěte si ji a poté buďte pevně rozhodnuti, že tuto smlouvu chcete uzavřít. Pokud něčemu nebudete rozumět, nebojte se na jednotlivé pasáže doptat. Vždy byste měli mít jasno, co podepisujete a jak můžete provádět změny ve smlouvě, případně ji ukončit. I když se vypovědět smlouvu může zdát jako složité, nikdy pojišťovny nesmí překročit meze zákona. Pokud tedy dodržíte základní principy a mechanismy, vše proběhne v pořádku.