Hypotéka ve zkušební době? Možnosti existují.

Hypotéka ve zkušební době? Možnosti existují.

Změna povolání je někdy nevyhnutelná. Může být způsobena mnoha okolnostmi a pokud nás potkají zrovna, když plánujeme nové bydlení, je to určitou komplikací. Znamená to však, že nemohu získat hypotéku?

V dnešním článku se zaměříme na žádost o hypotéku ve ztížených podmínkách.

 

Občas mě oslovují klienti s žádosti o hypotéku, i když jsou právě na nemocenské, mají teprve zkušební dobu, nebo jsou nezaměstnaní. Někdo by dokázal říct, že v těchto případech nelze vůbec žádat o úvěr. Při správné kombinaci parametrů to však možné je.

 

Na začátek musím říci, že pro banky je neakceptovatelný příjem podpory v nezaměstnanosti. Dále nelze akceptovat příjem, pokud nejste schopni od zaměstnavatele získat potvrzení o příjmu. Důvodů může být několik. Buď měníte práci, přecházíte z živnosti na zaměstnanecký poměr, nebo jste do současného zaměstnání přišli z úřadu práce. Při všech těchto případech platí, že je třeba minimálně tří příjmů zaslaných na účet, aby některé banky akceptovali příjem a zároveň nemůžete být ve zkušební době.

 

Jak poskládat příjmy?

 

V dnešní době je však možné žádat až ve čtyřech osobách ze dvou domácností. To nám dává hned několik možností. První je možnost žádat s partnerem/partnerkou, který má dostatečný příjem. Dále je možné žádat s rodiči, případně s cizí osobou formou ručitele. Hodnocení příjmu je u bank komplexní za všechny žadatele. Určitě nesmíte zapomenout, že komplexní zkoumání počítá i s aktuálními dluhy všech žadatelů. 

 

Následuje náhled do registrů, podle kterého banka určí, jestli je schopná hypotéku schválit či nikoliv. Pokud je i zde všechno v pořádku, následuje odhad nemovitosti a dokládání podkladů, jako u každé jiné hypotéky.

 

Jak dlouho musí smlouva trvat v tomto stavu?

 

I když se to zdá neuvěřitelné, smlouvu o hypotečním úvěru můžete kdykoliv změnit. Pokud dosáhnete se svými příjmy na úvěr sami, můžete klidně další členy úvěru vymazat. Samozřejmě to nebude zdarma. Tato změna se u bank liší a pohybuje se v řádu 5000 až 10 000 Kč. Tuto změnu však není nutné provádět, pokud na tom ostatní žadatelé netrvají.