Hypotéka bez vybrané nemovitosti

Hypotéka bez vybrané nemovitosti

Prognózy ohledně navyšování úrokových sazeb se začínají stávat skutečností, a tak, pokud plánujete kupovat nemovitost či řešit její výstavbu, je nejvyšší čas využít stále nízkých úrokových sazeb a ušetřit tak nemalé peníze.

Jak toho ale dosáhnout? Většina kupujících si dnes myslí, že hypotéka lze řešit, až po vybrání nemovitosti, případně až mají projekt nebo pravomocné stavební povolení. Opak je pravdou. Několik institucí na českém finančním trhu nabízí možnost tzv. úvěru bez vybrané nemovitosti. Nepochybnou výhodou je fakt, že úrokové sazby těchto produktů jsou shodné s klasickými hypotékami. Parametry u jednotlivých institucí se ale velmi liší, a tak při špatném výběru může být tento typ produktu spíše na škodu.

Doba čerpání

Ať už je účelem úvěru cokoliv, vždy máte minimálně 12 měsíců na to, abyste prostředky začali čerpat. Podle účelu lze v některých případech tuto dobu natáhnout dokonce až na 36 měsíců. I v dnešní době, kdy poptávka převyšuje nad nabídkou, tak máte dostatek času na čerpání hypotéky.

Poplatky za nedočerpání zdrojů

Banky musí mít dostatek prostředků, aby mohli půjčit peníze právě vám, a tak vám s podpisem smlouvy zarezervují zdroje, které u nich v „trezoru“ čekají, až hypotéku začnete čerpat. Zde buďte obzvláště opatrní. Může se vám totiž stát, že v nejhorších případech, kdy nenajdete nemovitost a celou částku nevyčerpáte, zaplatíte pokutu až 5% z této nečerpané částky.

Účel financování

Zde je třeba dát si pozor, aby financující instituce znala váš záměr a jejich produkt uměl váš účel vyřešit. Některé instituce totiž nabízí úvěr bez vybrané nemovitosti pouze pro účely koupě.

Hodnota zajištění

Stejně jako u klasické hypotéky, je třeba mít vlastní zdroje, případně jinou nemovitost do zástavy. Do 80% hodnoty zajištění uspějete u všech institucí, které tento produkt nabízejí. Pokud ale potřebujete využít vyššího úvěru s menší investicí vlastních prostředků, výběr se vám zúží.

Pokud váháte, nedokážete se rozhodnout a potřebujete pomoci, neváhejte mě kontaktovat. Společně se podíváme na váš záměr, spočítáme výhodnost jednotlivých variant a vy se pak budete moci správně rozhodnout.