Deště pustoší Česko. Víte jak na pojištění proti povodním?

Deště pustoší Česko. Víte jak na pojištění proti povodním?

Při dnešní nepříznivé situaci týkající se dešťů a povodní má až 80 % klientů zkušenosti se škodou, kterou jim způsobily právě živly. Na krytí těchto rizik slouží majetkové pojistky. Co je u těchto pojistek důležité a na jaká rizika se zaměřit právě s řáděním vody?

 

Při dodržení následujících pravidel jste schopni sami a velmi efektivně situaci vyřešit, pokud zrovna váš finanční poradce neodpovídá.

 

--- V první řadě veškeré škody co nejvíce zdokumentujte! Dnes snad každý vlastní chytrý telefon s možností natáčení videa popřípadě focení fotografií. U pojistných událostí vždy platí – čím více, tím lépe.

--- Poté událost nahlaste na danou pojišťovnu. Telefonní číslo najdete buď přímo na smlouvě, nebo kdekoliv na internetu. U většiny pojišťoven je dnes možné události nahlásit i online, já osobně ale doporučuji telefonní linky, protože se lépe vysvětlí jednotlivé škody a víte, že při popisu škody neuděláte chybu.

--- S odstraněním škod a případnou opravou majetku vyčkejte, dokud pojišťovna neprojeví souhlas. Toto pravidlo neplatí, pokud je ohroženo životní prostředí, zdraví nebo hrozí riziko dalšího rozšiřování škody. Při opravách taktéž pořizujte fotodokumentaci.

--- Pokud došlo ke zničení movitých věcí, vyčkejte s jejich likvidací na likvidátora.

--- Nakonec se pokuste najít doklady od poškozených věcí. Zde doporučuji dlouhodobě zálohovat jednotlivé faktury a daňové doklady na elektronická úložiště. Velmi snadno se pak určuje hodnota poškození.

 

Každopádně nejvhodnější je se vždy poradit ohledně likvidace na svého finančního poradce. A na co si dát pozor při aktualizaci pojistky popřípadě dopojištění rizik?

 

 

Povodeň nebo záplava?

Pokud máte starší smlouvu, určitě se prvně zaměřte na rozdíly mezi povodní a záplavou. Povodně jsou způsobeny vylitím koryt vodních toků, oproti tomu záplava je voda, která při průtrži mračen zteče například z kopce, pole, cesty. Velmi důležitým rizikem je také vystoupání vody z kanalizace. Toto riziko se v poslední době objevuje stále častěji a staré smlouvy jej neobsahovaly. U povodní a záplav také některé pojišťovny uplatňují čekací doby a smlouva nevzniká podpisem. Nečekejte tedy a pojištění aktualizujte co nejdříve.

 

 

Jsem v nejvyšší povodňové zóně. Mohu si uzavřít smlouvu s povodní a záplavou?

Odpověď na tuto otázku je velmi zapeklitá. Rozhoduje několik faktorů a s určitostí nelze říci, jestli nemovitost proti povodni a záplavě pojistíte. Zde je nejlepší kontaktovat finančního poradce, který má jednotlivé produkty pojišťoven nastudované. Obecně tyto nemovitosti pojistit lze například na sníženou částku, nebo pokud zde delší dobu nebyla povodeň. Každopádně tyto nemovitosti standardně pojistíte na všechna ostatní rizika.

 

 

Nastavení správné pojistné hodnoty

Mějte na paměti, že všechny pojišťovny na českém trhu uplatňují podpojištění, tzn. že pokud je vaše nemovitost pojištěna na menší hodnotu než je skutečná, může dojít ke snížení pojistného plnění. Standardně se povoluje podpojištění do 20 % pojistné částky. Zároveň je zbytečné nemovitost přepojišťovat a platit zbytečně vysoké pojistné.

 

 

Domácnost není stavba

Velmi často se stává, že při deštích voda poničí movitý majetek domu. Ten však není ve stavbě pojištěn a je tak třeba mít připojištěnou i domácnost. Pojištění domácnosti se vztahuje na všechny spotřebiče, veškerý nábytek, oblečení, sportovní vybavení a mnoho dalšího.

 

 

Základní limity a balíčky nemusí stačit

Dnes je již standardem, že pojišťovny nabízí balíčkové krytí rizik. V každém balíčku jsou různá rizika a různé sublimity. Pokud chcete být dobře pojištění, nezaměřujte se pouze na cenu, ale důkladně si prostudujte i jednotlivé balíčky. Může se pak velmi lehce stát, že při vytopení vám pojišťovna vyplatí menší částky, než byste očekávali.

 

Pokud vás článek zaujal a chcete mít jistotu, že je vaše smlouva správně nastavena, neváhejte mě kontaktovat.