Chytáky v pojistných smlouvách I. - Čekací doba pracovní neschopnosti

Chytáky v pojistných smlouvách I. - Čekací doba pracovní neschopnosti

Jak se mnozí lidé již přesvědčili, tak pojistné produkty jsou velmi děravé. Je chyba opravdu na straně pojišťovny? Znal klient podrobně zvolený produkt? Podívejme se společně na jeden z nejčastějších omylů.

Vzhledem k tomu, že se pojistné produkty rizikových pojištění velmi vyrovnávají, často rozhodují drobné rozdíly. Pravidelně vám teď budu přinášet jednotlivé chytáky z pojistných podmínek pojišťoven. Dnes se zaměříme na čekací doby. Čekací doba nám říká, po jakou dobu se nesmí projevit příčina pojistné události, aby pojišťovna plnila. Samozřejmě čím je čekací doba kratší, tím je to lepší pro klienta. Pro přesnější srovnání nebudu uvažovat možnosti odložených počátků vzniku, ale případ, kdy žádné pojištění nemáte a sjednáte si nové při aktuálních pojistných podmínkách.

 

Nejkratší čekací doba na trhu je 2 měsíce na běžné nemoci

 

V pojistných podmínkách je třeba ještě navíc rozlišovat mezi základní dobou a dalšími specificky upravenými dobami. Pokud se budeme bavit o základní čekací době na standardní onemocnění, dvouměsíční dobu má hned 5 pojišťoven na českém trhu. Abecedně jsou to Allianz, Kooperativa, Metlife, Uniqa a Youplus. 

Specifické čekací doby

 

Pokud bychom těchto 5 pojišťoven posunuli do dalšího kola, je třeba se podívat již na specifické čekací doby. Začněme tedy infekčními onemocněními. V případě infekčního onemocnění neuplatňují Metlife ani Uniqa čekací doby, což je velkou výhodou. U Allianz, Kooperativy a Youplus je čekací doba dva měsíce. 

 

Jako další častý problém bývají zuby. I zde pojišťovny uplatňují čekací doby. Z pěti výše zmíněných pojišťoven zde vévodí Allianz, Kooperativa, Uniqa i Youplus s dvouměsíční dobou. Metlife zde zaostává o 1 měsíc. 

 

Závěr

 

Samozřejmě i další pojišťovny na českém pojistném trhu mají co nabídnout. Budeme-li se však bavit o pracovní neschopnosti, každý měsíc čekací doby může hrát roli. Pokud jako příklad vezmeme onemocnění s délkou trvání 6 měsíců, denní dávkou 300 Kč/den a onemocněním po 2 měsících trvání smlouvy, tak rozdíl bude dělat 54 000 Kč. Navíc rozdíl v měsíčním pojistném nemusí být vůbec žádný, tak proč využít lepších parametrů za stejnou cenu?